Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

No kreisās: Indriķis Muižnieks, Dženija Tripsisa, Melānija Rīda, Liza Gaņona un Ina Druviete.
Fulbraita stipendijas pasniedzējas noslēdz akadēmisko gadu Latvijas Universitātē
Antra Sprēde, LU Komunikācijas un inovāciju departaments
15.05.2018.

Pirmdien, 14. maijā, uz tikšanos pie Latvijas Universitātes (LU) rektora profesora Indriķa Muižnieka un prorektores humanitāro un izglītības zinātņu jomā profesores Inas Druvietes uz sarunām par aizvadīto mācību gadu viesojās Fulbraita stipendijas pasniedzējas, kuras LU pasniegušas lekcijas studentiem un nodarbojušās ar pētniecību.

Izmantojot Fulbraita stipendijas sniegtās iespējas, LU akadēmisko personālu papildināja trīs pasniedzējas no Amerikas Savienotajām Valstīm – Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātē (PPMF) angļu valodu studentiem pasniedza Liza Gaņona (Lisa Gagnon) (no Bufalo Universitātes Ņujorkā), bet Dženija Tripsisa (Jenny Tripses) (no Bredlija Universitātes Ilinoisas štatā) PPMF pasniedza lekcijas par sociālo taisnīgumu, bet Melānija Rīda (Melanie Reid) (no Linkolna Piemiņas universitātes) docēja kursus ASV krimināltiesībās un kriminālprocesā Juridiskajā fakultātē.

Pirms došanās uz Latviju pasniedzējas bija patīkami satrauktas, jo ļoti maz zinājušas par Baltijas valstīm.

“Esmu iespaidojusies no jūsu kultūras, un jūtos pagodināta šeit būt,” rektoram sacīja M. Rīda.

Tāpat Fulbraita pasniedzējas bija pārsteigtas par to, cik darbā aizņemti ir Latvijas augstskolu pasniedzēji, kuri spēj savienot vairākus darbus un izteica apbrīnu studentiem, kas ģimenes dzīvi un darbu spēj savienot ar studijām.

Tiesa, lielākā daļa lekciju apmeklētāju bija Erasmus+ studenti, jo latviešu studenti, kā novēroja Fulbraita pasniedzējas, baidoties runāt angliski un problēmas sagādājot tieši akadēmiskā angļu valoda. Savukārt I. Druviete norādīja, ka Latvijai svarīgi izmantot arī dzimto valodu akadēmiskajā vidē.

Tāpat amerikānietes ievērojušas, ka Latvijā lielā cieņā ir hokejs un latviešu patriotismu var manīt uz ielām, par ko liecina piespraustie sarkanbaltarkanie karodziņi pie mašīnām.

Sarunu noslēgumā I. Muižnieks pauda gandarījumu par mobilitātes iespējām pasniedzējiem – gan tiem, kas dodas uz citām augstskolām, gan tiem, kas par savu augstskolu izvēlas LU.

ASV valdības starptautiskā apmaiņas programma izveidota 1946. gadā saskaņā ar senatora Dž. Viljama Fulbraita ierosināto likumdošanu. Programma veidota, “lai veicinātu savstarpējo sapratni starp Amerikas Savienoto Valstu un citu valstu iedzīvotājiem”.

Termins “Fulbraita stipendija” ietver ļoti daudzveidīgas programmas: stipendijas Amerikas un ārvalstu maģistratūras un doktorantūras līmeņa studentiem; stipendijas zinātniekiem pētnieciskā darba veikšanai līdz pat vienam gadam; stipendijas lekciju lasīšanai; īstermiņa mācībspēku apmaiņa; pasākumi, lai atvestu uz Amerikas Savienotajām Valstīm valsts pārvaldes darbiniekus; programmas skolotāju un administratoru apmaiņas veicināšanai, kontakti starp institūcijām; svešvalodu apguve, kā arī doktorantu un pasniedzēju zinātniskais darbs ārzemēs.

Vairāk informācijas ASV vēstniecības Latvijā mājaslapā.